Śląskie wesele

      Brak komentarzy do Śląskie wesele

Śląskie wesele poprzedzone było wieloma zwyczajami. Najczęściej młodzi nie poznawali się sami, jak to bywa dzisiaj. Wielką rolę odgrywały tak zwane swatki, które zajmowały się kojarzeniem par. Gdy już sukces został osiągnięty, przyszły zięć udawał się do rodziców panny, aby poprosić i jej rękę. Nie przynosił zaręczynowego pierścionka.

wesele

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Musiał jednak mieć ze sobą butelkę alkoholu. To rodzice podejmowali ostateczną decyzję. Wesele musiało być zawsze wystawne. Nawet ci, którym często doskwierała bieda, zaciskali pasa, byleby tylko móc ugościć weselników. Charakterystyczne były również przyśpiewki, śpiewane zarówno przed uroczystością, jak i w trakcie zabawy.

Pierwszy taniec, jak to bywa i dziś, zarezerwowany był dla młodej pary. Przed młodą panią stało wielkie zadanie. Musiała ona bowiem zatańczyć z każdym przybyłym gościem. O północy odbywały się tradycyjne oczepiny, podczas których ścinano świeżo upieczonej mężatce warkocz. Długie włosy, najczęściej splecione w warkocz, były zarezerwowane tylko dla panien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *